onas oferta wydarzenia kontakt galeria urodziny dla dzieci
358 warsztaty plstyczne rys sztalugowy galeria warsztaty dla przedszkoli Oferta zajęcia plastyczne cykl edukacyjno plastyczny kurs rysunku odręcznego kontakt
Sztuka na wesoło
AddThis Social Bookmark Button

Celem zajęć jest pobudzenie wrażliwości estetycznej dzieci.

Rozwijanie zdolności manualnych nie jest głównym priorytetem. Zależy nam przede wszystkim na pobudzaniu wyobraźni i kreatywności oraz wprowadzeniu dzieci w świat sztuki, który wcale nie musi być nudny.

Dzieci w trakcie zajęć poznają podstawowe pojęcia związane ze sztuką, twórczość wybranych artystów, a także wiele interesujących zjawisk w sztuce. Zajmujemy się wybranymi problemami, które mogą być atrakcyjne dla danej grupy wiekowej i które można twórczo wykorzystać w zajęciach praktycznych.

Zajęcia sprzyjają domyślaniu się, zgadywaniu, doszukiwaniu się różnic i podobieństw, błądzeniu i znajdowaniu właściwej odpowiedzi. Każde spotkanie rozpoczyna się wprowadzeniem tematu i rozmową, po której następuje realizacja zadania dnia. Będziemy wykorzystywać różne techniki, media i metody aktywizujące.

Przykładowe tematy zajęć to:

  1. Moja Mona Lisa – co gdyby każdy z nas mógł przemienić się w Leonarda i stworzyć Mona Lisę swoich czasów, według swojego pomysłu i uznania, a trakcie tworzenia całkiem niepostrzeżenie dowiedzieć się, czym jest portret i kto namalował najsłynniejszy uśmiech wszech czasów...
  2. Rozmowy z tęczą – Pocahontas śpiewała o barwach, „które kolorowy niesie wiatr”. A co, jeżeli wiatr po prostu je miesza i w przedziwny sposób uzyskuje wszystkie barwy tęczy? Jakie mogą być barwy, z czym nam się kojarzą i jakie emocje w nas budzą?
  3. Twarze Picassa – nos nie zawsze musi być na swoim miejscu na środku twarzy, bo możemy go widzieć z boku. Twarz może być fioletowa w fioletowym świetle. Czy mimo tych zmian uda się poznać portretowanego?
  4. Kolaż – znowu wracamy do mistrza Picassa i poznajemy technikę kolażu. Kolażu, który nam gra jak hiszpańska gitara.
  5. O dekoracjach na greckiej ceramice – każdy lubi wzorki i szlaczki – lubili je nawet starożytni Grecy. Gdyby tak nazwać je ornamentami i poznać rytm antycznych dekoracji na różnych rodzajach greckich waz?
  6. Skryba nad brzegiem Nilu – tajemniczy Egipt zawsze rozbudza wyobraźnię! Poznaj egipskie hieroglify i napisz nimi własną historię, która wydarzyła się gdzieś w cieniu piramid.
  7. W średniowiecznym scriptorium, czyli o księgach przepisywanych przez mnichów – żmudnie przepisywanie łacińskie księgi były wspaniale dekorowane. Iluminacje, inicjały i bordiury wcale nie są straszne, ale bardzo piękne. Przemienimy się w średniowiecznych iluminatorów wyrysowujących na marginesach tajemnicze stwory, dzikie pnącza i wzory pokropione złotem.

I wiele wiele innych...

Istnieje możliwość stworzenia warsztatu na zaproponowany przez Państwa temat, a także dostosowania warsztatów już istniejących.

Zajęcia prowadzi historyk sztuki z kilkuletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą.

 
zapisy